Mermer Bakımı ve Temizliği

Mermer Bakımı ve Temizliği

Mermer; iç döşemeden sehpaya, mutfak tezgahından bardak altlığına kadar birçok alanda kullanılan oldukça özel bir taştır. Bu taşın şık ve doğal olması tercih oranlarını artırmaktadır. Ancak mermer ürünler kolayca leke tutabilir. Ayrıca bu ürünler kötü kullanımlarda çizilme ve aşınma riskiyle karşı karşıyadır. Tüm bu nedenlerle; mermerin bakımı ve temizliği hakkında genel bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Bu yazımızda mermer temizliği nasıl olur ve bakımı nasıl yapılır gibi soruları sizin için yanıtladık. İşte bu soruların yanıtları ve çok daha fazlası!

Düzenli Temizlik

Mermer ürünlerinizin temizliğinde sizlere yardımcı olacak en önemli prensip düzenli toz almaktır. Mermerinizin üzerinde biriken tozların günlük olarak temizlenmesi ürününüzün kullanım ömrünü artıracaktır. Bu tür mermer temizliği işlemlerinde yalnızca su ve mikro fiber bez kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bezinizi amonyak içermeyen sabun ve su ile ıslatarak da temizlik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak temizlik sırasında mermer yüzeyine fazla baskı uygulamamanız gereklidir. Aksi takdirde mermerin yüzey yapısına zarar verebilir ve aşınmaya sebep olabilirsiniz.

Leke Çıkartma

Mermer ürünler zamanla lekelenebilir. Bu durumlarda mermer temizletme firmalarından yardım alabilir veya kendiniz temizlik yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız temizlikte doğal taşın yapısına zarar vermemeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Mermer yüzeylerin temizliğinde kullanabileceğiniz birkaç yöntem aşağıdaki gibidir:

 1. Ilık su ve amonyaksız sabun karışımını küçük bir kovaya koyunuz. Temiz bir mikro fiber bezi bu karışıma batırarak ıslatınız ve mermer zemine uygulayınız. Leke çıkarma işleminde fırçadan yardım alınız ve hafif baskı uygulayınız. Leke çıkartma işleminizin ardından yüzeyi su ile temizleyiniz ve kurulayınız.
 2. Açık renkli mermerlerden leke gidermek için oksijenli su işleminden yararlanınız. Gidermek istediğiniz lekenin üzerine oksijenli su sürünüz ve yüzeyin üzerini streç film ile kaplayınız. Streçli mermeri bu şekilde 24 saat bekletiniz. 24 saat sonra ılık su ile yüzeyi durulayınız ve kuru bir bez ile kurulayınız.
 3. İnatçı lekeleri gidermek için bir çay tabağına kabartma tozu koyunuz ve su ile bu karışımı lapa haline getiriniz. Ardından karşımı lekeli yüzeye sürünüz ve streç ile kaplayarak 24 saat bekleyiniz. Sürenin sonunda mermer zemini su ile durulayınız ve kurumaya bırakınız.
 4. Yağ lekesi bulunan mermer yüzeyler için nişastadan faydalanabilirsiniz. Yağ lekesinin bulunduğu yüzeylere nişasta sürerek 20 dakika bekleyiniz ve ardından nemli bez ile durulama yapınız.

Mermer Ürün Parlatma

Evde mermer nasıl parlatılır?’ sorusu mermer kullanıcılarının çok sık aklına gelir. Çünkü hem cilalı hem de cilasız mermer yüzeylerinde zamanla ürün parlaklığı gidebilir. Mermer ürünlerinizi parlatmak için sıvı mermer cilası temin edebilirsiniz. Bu ürünü, ürün üzerindeki talimatlara uygun bir şekilde uygulayabilirsiniz. Belirli periyotlarda gerçekleştirdiğiniz bu işlem mermer ürünlerinizin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Asidik İçecekler ve Temizlik Ürünleri

Mermer, doğal bir taş olması sebebiyle üzerinde birtakım gözenekler barındırır. Bu gözeneklerin en büyük düşmanı asitli içecek ve yiyeceklerdir. Çünkü asidik yapılı malzemeler mermerin yapısına zarar verir. Bu nedenle mermer mutfak ürünlerini ve dekoratif eşyalarını kullanırken meyve suyu, sos, şarap gibi malzemelere dikkat etmeniz gerekir. Bu yiyecekleri ve içecekleri mermer zemin üzerinde tutmamanız faydalı olacaktır.

Bunun yanında; ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri de mermerin yapısını bozabilir, görünümlerine zarar verebilir. Bu nedenle mermer zemin kaplamalarını, mutfak tezgahlarını, mutfak ve banyo ürünlerini, dekoratif mermer eşyalarını temizlerken aşağıdaki temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız:

 • Çamaşır suyu
 • Kireç çözücü
 • Sirke
 • Tuz ruhu

Mermer Bakımı İçin İpuçları

Mermer ürünlerin temizliği kadar kullanım şekli de önemlidir. Çünkü doğru şekilde uygulanan mermer bakımı, ürünün ömrüne büyük katkı sağlar. İşte hem mermer dekorasyon ürünlerinde hem de mutfak, banyo ve zemin mermer ürünlerinde işinize yarayabilecek ipuçları:

 • Koyu renkli mermer ürünlerini su lekelerinden koruyunuz. Lekenin oluşması durumunda zaman kaybetmeden temizliğini yapınız.
 • Mermer masa ve sehpalarda bardak altı koruyucusu kullanınız.
 • Mermer ürünleri taşırken dikkatli davranınız. Ürünlerin yüzeylerini darbelere ve çizilmelere karşı koruyunuz.
 • Mermer yer döşemelerini çizilmelere karşı korumak için mobilya seçiminize dikkat ediniz. Mobilyaların ayakları için koruyucu malzeme kullanınız.
 • Mermer ürünlerin temizliğinden sonra kurulama işlemini dikkatli bir şekilde yapınız.